Effektiv filtrering för Lay-Z-Spa och spabad med Typ VI-system
- Passar Lay-Z-Spa och filter med Bestway Typ VI
- Ytterdiameter 105 mm för enkel passformskontroll
- Slitstarkt filtermaterial med hög reningsförmåga
Denna spa-filter ersättare för Bestway Typ VI är anpassat för Lay-Z-Spa och liknande spabadssystem. Med en ytterdiameter på 105 mm blir det enkelt att säkerställa att filtret passar korrekt i filterhållaren.
Filtermediet i nonwoven-material fångar effektivt upp smuts, hår och små partiklar som påverkar vattenkvaliteten. Resultatet blir ett klarare vatten och en mer behaglig badupplevelse vid varje användning.
Konstruktionen i PU-plast ger stabilitet och hållbarhet, vilket gör filtret lämpligt för kontinuerlig användning. Med en vikt på 180 ± 20 g i filterduken uppnås en balanserad genomströmning där vattnet cirkulerar effektivt samtidigt som föroreningar fångas upp.
Enkel hantering gör det smidigt att byta filtret vid behov. Möjligheten att rengöra filtret bidrar till längre användning och ett mer kostnadseffektivt underhåll av spabadet.
Pålitligt val för jämn vattenkvalitet i spabad
Detta spafilter levereras i 1-pack och passar utmärkt som ersättningsfilter vid regelbundna filterbyten.
Specifikation
- Ytterdiameter: 105 mm
- Innerdiameter: 50 mm
- Höjd: 80 mm
- Material: PU + nonwoven-material (180 ± 20 g)
- Kompatibilitet: Bestway Typ VI / Lay-Z-Spa
Artikelnummer: 121686










