Musfälla för levandefångst och enkel frisläppning utan direkt beröring
- Fånga-och-släpp-funktion håller musen levande
- Kan användas både inomhus och utomhus
- Polypropenkonstruktion med måtten 24,5 × 6 × 9 cm
Denna Rotex-2-musfälla är utformad för levandefångst av möss. När musen går in i fällan hålls den kvar tills du kontrollerar enheten och kan släppa ut djuret igen. Fånga-och-släpp-funktionen ger ett alternativ till fällor som avlivar musen.
Konstruktionen gör det möjligt att hantera och öppna fällan utan att röra vid musen direkt. Fällan är tillverkad av polypropen, har ett svart och gult utförande samt mäter 24,5 × 6 × 9 cm. Formatet ger en tydlig tunnel som kan placeras där du har sett spår av möss.
För placering inom- och utomhus
Musfällan är lämplig för både inomhus- och utomhusbruk. Kontrollera den minst en gång per dygn så att en fångad mus kan släppas fri utan onödig väntan. Den låga nettovikten på 130 g gör fällan enkel att flytta mellan olika platser efter behov.
Specifikation
- Varumärke: Rotex-2
- Produkttyp: Musfälla för levandefångst
- Funktion: Fånga och släpp
- Antal: 1 fälla
- Fångst: Musen fångas levande
- Hantering: Frisläppning utan direkt beröring
- Material: Polypropen
- Färg: Svart/gul
- Mått: 24,5 × 6 × 9 cm
- Nettovikt: 130 g
- Användningsmiljö: Inomhus och utomhus
- Kontrollintervall: Minst en gång per dygn
Artikelnummer: 133709











