ANCEL ANJ400 rengörings- och testutrustning för bränsleinsprutare med ultraljud och tryckreglering
- Justerbart arbetstryck 0–8 bar och digital display för övervakning i realtid
- Ultraljudsrengöring 100 W (38–39 kHz) samt stöd för tester som flöde, läckage och spraybild
- Levereras med adapter- och anslutningssats för arbete med flera injektortyper (EFI, GDI, MPI, SFI)
ANCEL ANJ400 är en professionell maskin för rengöring och testning av bensininjektorer, avsedd för diagnostik och underhåll på verkstad. Den kombinerar ultraljudsrengöring med mikroprocessorstyrd bränsletrycksreglering och gör det möjligt att utföra flera kontrollmoment på samma plats, såsom rengöring, flödestest, läcktest och bedömning av förstoftning.
Testlägen för felsökning och jämförelse mellan injektorer
Enheten stödjer bland annat test av spraybild och jämnhet, flödestest under en 15 sekunders körperiod samt läcktest för att kontrollera täthet och nålventilens funktion under systemtryck. Den kan även simulera olika driftlägen, inklusive acceleration och inbromsning, med simulerat varvtalsområde 100–9 900 rpm. För rengöring finns även backspolning som hjälper till att avlägsna föroreningar inne i injektorn och vid filtret.
Specifikation
- Tillverkare/modell: ANCEL ANJ400
- Nätaggregat: AC 220 V ±10%, 50 Hz/60 Hz eller AC 110 V ±10%, 60 Hz
- Ingångseffekt: 230 W
- Ultraljudseffekt och frekvens: 100 W (38–39 kHz)
- Arbetstryck: 0–8 bar (justerbart)
- Simulerat varvtalsområde: 100–9 900 rpm (steg 10 rpm)
- Tidsintervall: 5–300 s (steg 5 s)
- Pulsbredd: 0–30 ms
- Bränsletank: 2 400 ml
- Display: Digital skärm
- Stödda injektorer: Elektromagnetiska injektorer (EFI, GDI m.fl.); stöder inte piezoelektriska injektorer
- Drifttemperatur: -10°C till 40°C
- Relativ luftfuktighet: mindre än 85%
- Funktioner: ultraljudsrengöring, resistansprov, jämnhets- och atomiseringstest, läcktest, flödestest, driftlägestest, rengöring på fordon, backspolning, test av lågohmiga injektorer, automatisk och manuell test, avtappning av vätska från magnetventil















